Vytlačiť
Kategória: Výlety
Návštevy: 1436
Hviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne
 

Považský hrad

 

Dátum: 15.7.2015


Povazský HradNastala nám dlho očakávaná dovolenka a ako prvý výlet bol vybraný hrad týčiaci sa nad Považskou Bystricou - Považský hrad. Okolo obeda sme vyrazili na 160 kilometrovú cestu. Zvolili sme rýchlu možnosť, po diaľnici. Tá nás zaviedla až skoro k cieľu. 

Po príchode do Považského Podhradia sme narazili na častý Slovenský problém. Nikde žiadne tabule ani oznamy, že je tu hrad. Propagácia turizmu po slovensky. Smutné.

Až po obzretí mapy v navigácií v telefóne, sme sa dostali na malé parkovisko pri kaštieli, ktorý stojí na začiatku žltej turistickej trasy, ktorou sa na hrad dostanete. Obuli sa turistické boty, naplnili batohy horalkami a pitím a hor sa na cestu. 

Už z diaľky sme skonštatovali, že hrad je na dosť strmom aj keď nie veľkom kopci. No pre nás nevytrénovaných turistov, to aj tak bolo dosť. Teda, hlavne pre mňa. :)
Na tejto túre som prvý raz vyskúšala nové turistické palice a spokojnosť bola veľká.
Počas približne 1,5 kilometrovej prechádzke lesným chodníkom sme sa dostali k hradu. Hrad je v súčasnosti v rekonštrukcii a tak sa pripravte na lešenia aPohľad na Váh kopu robotníkov.
Do nádvoria hradu sme vošli cez kamennú bránu. Tu na Vás čaká aj stôl a lavičky na prípadný obed. Z hradu sú krásne výhľady na okolitú krajinu a rieku Váh, tiahnucu sa popod hrad. Kľud na nádvorí priam vyzýva k ľahnutiu si do trávy a relaxu. Môžte si prečítať aj oznamovú tabuľu, o histórii hradu. Po chvíľke odpočinku a množstva fotografií sme sa pobrali na cestu späť.
Pod hradom sa nachádza aj rovnomenná keška, avšak sme ju nenašli. Predsa len, robotníci mi nedali priestor na poriadne prehľadanie.
Cesta dole už bola rýchla a za pár minút sme boli opäť na parkovisku pri kaštieli.

Výstup na Považský hrad je síce krátka túra, ale určite stojí zato. Hrad nieje veľký, ale krásny, s ešte krajším výhľadom.

Galériu z našej návštevy si môžete pozrieť TU

A na záver, si prečítajte niečo o hrade a jeho histórii:

Presné doklady na čas vzniku tunajšieho kráľovského hradu sa nezachovali. Podľa neoverených správ hrad bol vystavený už v roku 1128 na ochranu dôležitej považskej cesty. Prvá zmienka je však z roku 1316 ako Bystrický hrad. V roku 1458 ho kráľ Matej daroval Podmanickovcom (známi sú najmä Ján a Rafael). Noví majitelia opravili všetky objekty a hrad rozšírili. Veľký požiar v roku 1543 ťažko poškodil jednotlivé stavby. Pri oprave zmenili niektoré architektonické prvky a hrad rozšíri o predhradie. Podmanickovcom patril hrad do vymretia roku 1558.

Nádvorie hraduĎalší majitelia, Balassovci, adaptovali starý palác a vykonali ďalšie opravy ostatných budov. Napriek opravám v roku 1631opustili nepohodlný hrad a presťahovali sa do nového, renesančného kaštieľa pod hradom. V roku 1684 obliehalo hrad vojsko cisára Leopolda I., keď ho krátko predtým obsadili tököliovské vojská. Z obavy, aby sa nestal sídlom povstalcov, ho cisár nechal v roku 1698 zničiť. Tunajšie panstvo v roku 1895 kúpil barón Popper.

Najstaršou časťou hradu bola veža, stojaca na najvyššom bode brala, a gotický palác. Veľké predhradie oválneho tvaru obklopoval hradný múr, ktorý chránili zo SV dve hranolové veže. Prístupová cesta, vedúca na hrad zo severovýchodu, je v teréne dodnes viditeľná. Vstupnú bránu chránila hranolová veža s barbakanom.

Čiastočne sa zachovali múry paláca, veží a opevnenia. Na paláci sú viditeľné otvory okien, miestami so zachovanými renesančnými rímsami. Z bývalých hospodárskych budov, postavených na nádvorí, sú viditeľné len časti múrov, prípadne ich základy. V niektorých priestoroch sú zvyšky renesančných klenieb.

Zdroj: Wikipedia