Hviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne
 

Hrad Branč

 

Dátum: 20.7.2015

Hrad BrančNeznesiteľné horúčavy nachvíľu ustúpili a my sme to využili na dobytie ďalšej hradnej zrúcaniny. Tentokrát padol výber na hrad Branč, ktorý sa nachádza v Myjavskej pahorkatine. Dnes sme sa nevybrali po diaľnici, ale pekne krásne krížom krážom cez dediny. A určite sme neľutovali. Už samotná cesta na Myjavu bola zážitok. Počas celej cesty sme obdivovali krásu Slovenskej krajiny a rázovitých obcí.

Aj keď v období letných prázdnin takmer v každej obci brzdili premávku cestári a tým cestu časovo predĺžili,  nesťažovali sme sa.

Po cca 2 hodinách sme konečne dorazili do cieľa - obce Podbranč. Autom sme sa dostali až tesne pod hradný vrch. Odtiaľ je to na samotný hrad už naozaj kúsok. Po krátkom asi 10 minútovom stúpaní sme prišli ku vstupu, kde dokonca nájdeme aj malý stánok so suvenírmi. Žiaľ bol zatvorený, ani sme sa nedočítali, aké má otváracie hodiny. Ak vôbec nejaké sú :)


 

Samotný hrad má celkom veľkú rozlohu a pozostáva z Dolného a Horného hradu. Prakticky z  každej strany si môžete vychutnať panoramatické výhľady Pomníkna okolie. Nájdeme tu aj niekoľko malých tabuliek s názvom danej časti hradu, aj veľkú foto tabuľu na ktorej sa dočítate o umiestnení hradu na Myjavskej Pahorkatine.
Nachádza sa tu aj pamätník ľudí, ktorí tu boli väznený a odsúdený na galeje.


Potom ako sme sa najedli a odpočinuli si na lavičke, nastal čas na pomalý návrat domov. Ako inak, opäť cez malebnú krajinu. Dokonca sme sa cestou ocitli aj pod Plaveckým Hradom, ktorý sme už v minulosti navštívili a foto z tejto návštevy si môžete pozrieť v galérii. Nedalo nám nezastaviť  sa pri ceste a urobiť pár fotiek tejto krásnej zrúcaniny. Na záver sme si vychutnali cestu Pezinskou Babou, ktorá snáď nikdy neomrzí a dorazili šťastne domov.


Na záver by som snáď dodala, že o hrad je narozdiel od iných ktoré sme navštívili dobre postarané. Je vidieť, že sa na ňom stále robia rekonštrukcie, je tu množstvo informačných tabulí a dokonca po hradom aj verejné WC, čisté a otvorené. Takto by to malo vyzerať na každom hrade na Slovensku. Bola by škoda o tieto historické a zaujímavé pamiatky prísť.


 

Samozrejme, ani z tohto výletu nechýba galéria, tak šup SEM ;)


 


 

A ako inak aj o tomto hrade sa na ďalších riadkoch dočítate niečo zaujímavé:

Hrad BrančPohraničný hrad strážiaci cesty cez Malé Karpaty na Moravu. Hrad Branč dal postaviť magister Aba[1] z Hlohovca v rokoch 1251 – 1261. Najstaršia písomná zmienka je z roku 1317. Hrad sa rozkladá na ploche približne 7 500 m2 vo výške 473 m. n. m. Je rozdelený na dve časti: dolný hrad a stredný hrad. Stredný hrad je od dolného výrazne oddelený suchou priekopou, ktorá je už miestami zasypaná suťou z hradieb stredného hradu. Stredný hrad sa funkčne delí na dve časti: severné nádvorie stredného hradu a obytná palácová časť. Bolo tu 40 izieb. Na západnom nádvorí dolného hradu (pri pomníku) bola studňa, dnes však po nej nie sú žiadne stopy, pretože je zasypaná. Na hrade sa vystriedalo asi 40 majiteľov. Medzi najznámejších patria: Matúš Čák Trenčiansky, uhorský kráľ Karol RóbertMatej Korvín, český kráľ Ján LuxemburskýŽigmund LuxemburskýStibor zo Stiboríc. So Žigmundom Luxemburským sa spája rozsiahla prestavba hradu. Výsledkom bol typicky gotický skalný hrad. Posledným vlastníkom bol František Ňári. Ten sa po konvertovaní na katolícku vieru okamžite angažoval pri prenasledovaní príslušníkov iného vierovyznania. Najmä jeho zásluhou boli na hrade väznení kalvínski a evanjelickí kňazi, ktorí zomreli v jamách (väzenie po obvode múru) a majú na hrade pomník. V roku 1752 vlastnil hrad tzv. brančský kosesorát. Po vybudovaní kaštieľa v Sobotišti zostal hrad opustený, chvíľu na ňom zostal kastelán. Keďže bol hrad opustený, ľahko ho napadli a vypálili Turci.

Zdroj: Wikipedia