Hviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne
 

Včelárska paseka

 16.8.2014


Rôzne typy úľovLen čo by kameňom dohodil od domu sa nachádza veľmi pekné a zaujímavé miesto - múzeum včelárstva v Kraľovej pri Senci, v geocachingovom svete známe aj ako Včelárska paseka. Prečo? Samozrejme že dôvodom je keška venovaná práve tomuto miestu.

Keška je z kategórie "multicache", čo znamená, že na finálne súradnice budeme potrebovať dané miesto navštíviť a nájsť správny vzorec.


Na tomto mieste sme so Stankou už raz boli, ale odlov kešky bol neúspešný. Vtedy sme sa na miesto vybrali pešo aj s Lindou a psom Larou. Aj keď to tak nevyzerá, no pešo je to celkom diaľka. A teda nie moc príjemná cesta. Treba ísť totiž dlhý úsek popri dosť frekventovanej ceste. Späť sme zvolili skratku po poliach. Najlrv nás štípali oči, pri prechode cez cibuľové pole a nakoniec sme si drali cestu cez kukuričné. To bol teda zážitok!
Na druhú návštevu sme sa tentokrát vybrali autom. Odviezli sme sa na parkovisko na začiatku dediny a odtiaľ pešo po poľnej ceste. Síce sa autom dá ísť až k samotnému múzeu, my sme si však chceli spraviť sobotnú prechádzku so psom.

Po príchode na paseku Stanka zostala pred vchodom s Larou, keďže sme nevedeli, či je vstup so psom dovolený. Ja som išla hľadať ten správny úľ na vypočítanie súradníc. Na rozdiel od predchádzajúcej návštevy som ho našla prakticky hneď a tak výpočet súradníc už bol hračka.

Včelársky skanzenHlavný úľ

Prešla som si celú výstavu úľov od výmyslu sveta a zamierila von, kde už netrpezlivo čakala Stanka. 

Finálne súradnice boli asi 500 m od múzea po ceste. Na mieste som kešku rýchlo našla a aj keď oproti na brehu sedel rybár, tak som ju odlovila. Aj tak nemal ujo tušenie, čo tam pri tom strome stváram :)

Keška nebola nejak slávne prevedená(zaváraninová fľaša), ale za návštevu zaujímavého múzea to stálo.

Cestou k autu sme mali niekoľko zážitkov. Najprv sa pred nami objavila skupina asi 15 chalanov, ktorý kráčali ako omámený a odriekavali nejaké verše. Vyzerali ako zombie! Doma sme zistili, že neďaleko je nejaké centrum pre liečenie závislostí na hrách, drogách atď. 

Ďalej sme po ceste stretli aj zatúlanú kozu, ktorá si spokojne vykračovala po ceste. Ešteže bola Lara na vodítku, lebo by ju ponaháňala ako minule sliepky :)

Lara si nakoniec objavila veľkú mláku a bola vo svojej koži. Veď prečo by ostala čistá...

Zbytok cesty už bol pokojný. Bola to pekná 8 kilometrová sobotná prechádzka.

Galériu s prechádzky si môžte pozrieť TU


 

Teraz si však prečítajte niečo o samotnom múzeu: 

Múzeum včelárstva na Slovensku začalo zhromažďovať svoje zbierky v roku 1975. Iniciátorom jeho založenia bol R. Mičieta, autor prvého diela o dejinách včelárstva na Slovensku, spolu s V. Križanom. Múzeum zhromažďuje materiál a dokumenty o vývoji včelárstva a jeho využívaní v rozličných oblastiach života človeka.

V expozícii nachádzajúcej sa v areáli Včelárskej paseky, založenej roku 1930, sú vystavené unikátne zbierky úľov /klátov, dlabákov a košov/, používaných už v 17.-tom storočí, debničkové úle rozličného typu z 18.-teho storočia, ktorých najväčším propagátorom na Slovensku bol Juraj Fándly. Osobitnú skupinu vo vývoji úľov predstavujú reliéfne a figurálne úle. Skanzen dotvárajú ďaľšie typy úľov používaných vo včelárstve od 19.-teho storočia po súčasnosť. V budove veľkého včelína sú umiestnené medomety, lisy na medzistienky, včelárske pomôcky a potreby z rozličných období vývoja slovenského včelárstva. Expozíciu vhodne dopĺňa výstava včelárskej literatúry, domácich aj zahraničných odborných časopisov a ukážky výrobkov zo včelích produktov.


 

Otváracie hodiny: apríl-október: Po-Pi 9.00 - 17.00 / So-Ne 9.00 - 13.00


 

Zdroj: http://www.muzeum.sk/