Výzvy nad Limbachom

Dátum: 15.9.2018

Trasa: Limbach - Limbašská Vyvieračka - Tri Kamenné Kopce - Limbach

Dĺžka: 22 km

lesná cestaLeto je pomaly za nami, horúčavy konečne niesú také neznesiteľné a jeseň pomaly ale isto prichádza do naších končín. Kým tu ale bude naplno, využili sme s Luciou teplú septembrovú sobotu na ďalší cyklo výlet. Pri hľadaní trasy sme sa zhodli, že by sme prvý raz mohli spoločne dať MTB trasu, keďže všetky naše spoločné výjazdy boli zatiaľ cestné. V lete som ja dosť zanedbala bicykel, takže som hľadala trasu nie moc náročnú, bez väčších kopcov. Vyhrala trasa neďaleko od domu - v lesoch nad Limbachom. Podľa knihy, náročnosť 3 - to snáď dám, nie? Och, ako veľmi som sa mýlila...Ale poďme na začiatok...

V sobotu pred obedom sme naložili biky do auta a vyrazili. To by sme ale neboli my, keby sme trochu opäť nezablúdili. Vydali sme sa totiž smerom na Viničné a až pri skladoch ma napadlo, že tá cesta je v súčastnosti uzavretá. Takže sme to na kruhovom objazde otočili a vrátili sa do Senca, odkiaľ sme pokračovali na Bernolákovo a do Limbachu prišli cez Slovenský Grob.

V krátkom čase sme boli v obci Limbach, kde náš okruh začína.
Limbach je známa vinárska obec v podhorí Malých Karpát a vznikla okolo roku 1350, keď sa tu usadili nemecký osadníci na pozvanie kráľa Bela IV. K pamätihodnostiam Limbachu patria dva kostoly, evanjelický z roku 1802 upravený v roku 1930 v klasicistickom štýle, s dominantnou vežou, stojaci priamo v centre obce, a rímskokatolícky Kostol svätého Teobalda, vypínajúci sa na miernom návrší na západnom okraji obce.

Auto sme zaparkovali pred poštou a už na bicykloch sme zamierili vpravo po ulici Pri kockách. Po cca 200 metroch sme zabočili vľavo na Potočnú ulicu, ktorá nás vyviedla z mesta do lesa. A už tu sa profil trasy dvíha a šlapeme mierne do kopca. Zo začiatku trasa vedie po rozbitej betónovej ceste, neskôr už ideme po lesnej. Po tejto ceste pokračujeme až k prvémi rázcestiu. Neodbáčame do strmého stúpania vľavo, ktorým by sme sa dostali na Tri Bresty, ale pokračujeme rovno po zelenej turistickej a modrej cyklistickej značke. Po chvíli ignorujeme ďalšiu odbočku vpravo (na ňu budeme odbáčať cestou späť) a naďalej popri Račom potoku stúpame hore k ďalšiemu rozcestiu na Ústí Medvedieho Údolia. Vhod nám príde malé osvieženie a krátky oddych. Stretávame starší párik cyklistov, ktorí sa nás pýtajú kade na Limbašskú Vyvieračku. Asi sa dnes ešte stretneme :)

na vyvieračkena vyvieračkeza dedinou

Nasadáme späť do sediel a stále rovno po lesnej ceste pokračujeme až k prvémi cieľu - Limbašskej Vyvieračke - prírodnej pamiatke, ktorej predmetom je ochrana významného krasového fenoménu, ktorý dokumentuje špecifický vývoj krasovej hydrografie Borinského krasu. Chránené územie má veľký význam pre speleologický výskum, ako aj pre výchovno-vzdelávacie využitie.
Posledných cca 200 metrov ja už zosadám a bicykel tlačím. Moja kondička po lenivom lete nieje oslnivá. Lucia ma už čaká pri lavičke. Ako som predpokladala, aj párik cyklistov spred pár minút. Keď si chcem sadnúť na lavičku, zbadám ako sa na nej opaľuje malá jašterička. Ochotne mi pózuje. Po preskúmaní vyvieračky si dávam obed - dva plátky upečenej sekanej s krajcom chlebu a s Luciou preberáme naše ďalšie smerovanie. 
Najedená a odpočinutá, možme pokračovať. Trasa vedie späť dole lesnou cestou ktorou sme prišli. Klesáme až po druhé rozcestie. Tu odbáčame vľavo na žltú cyklistickú značku a začína moje peklo. Hneď cesta stúpa strmo hore. Už po chvíli to moje pľúca vzdávajú a ja zosadám. Pred nami je 5,5 kilometra neustáleho stúpania až do sedla Tri Kamenné Kopce a ja celý úsek bicykle tlačím, aj to z ťažkosťami a dychom jak po maratóne. Zisťujem že tretry naozaj niesú robené na chôdzu (aké prekvapenie) a už v polovici krívam na ľavú nohu, ako ma na päte topánka odiera. To bude bolestivý otlak...
Vyzeralo to, že stúpanie nemá konca, ale dočkala som sa a boli sme na najvyššom bode dnešného výletu - 565m, sedlo Tri Kamenné Kopce. Za zmienku stojí, že Lucia celé stúpanie dala v sedle, s menšími prestávkami (musela totiž čakať na mňa). WOW. Doma som zistila , že sa nemám začo veľmi habiť. Toto stúpanie je považované za jedno z najťažších v regióne a iba na pár úsekoch je percento stúpania pod 8%.

zjazd v lesena vrcholelesyna žltej

Zo sedla už trasa pokračuje neustálym klesaním. Chváľa bohu! Napájame sa opäť na žltú cyklo značku a lesnou cestou klesáme. Cesta je na viacerých úsekoch posiata ostrými kameňmi a preto ideme opatrne. Brzdy dostali zabrať. Prídeme na rázcestie Šenkárka kde opäť pokračujeme po žltej. Pri rozcestí "Kolárske" si dávam druhú prestávku na jedlo a chvíľu posedenia na pni mi padne tiež vhod. Pokračujeme po lesnej ceste a vľavo míňame huncokársku farmu v chatovej osade Reisinger. Po chvíli už vychádzame na asfaltovú cestu, ktorá nás dovedie až do Limbachu. Konečne si tu vychutnávame zjazd bez brzdenia a s vetrom vo vlasoch, po chvíli dokoncca s dažďovými kvapkami v tvári sa blížime ku koncu dnešného výletu. Aké je naše prekvapenie (alebo nie?) keď pri aute stretávame opäť známy párik, ktorý má auto zaparkované hneď vedľa nás! Ha. Aká náhoda. Balíme, a pomaly sa lúčime a nechávame kopce za nami. Aspoň zatiaľ...

Pre trošku zdatného cyklistu tento okruh nieje náročný, treba si dávať väčší pozor pri zjazde lesom od Troch Kamenných Kopcov - tu je terén veľkú časť cesty plný ostrých kameňov, na ktorých vám zadné koleso bude robiť neplechu. Ale ak vravím, zdatnejší bikeri sa asi len pousmejú :)
Polovica trasy je do kopca a hlavne úsek od odbočky na žltú cyklistickú značku až hore na vrchol dá dosť zabrať! Ale to prostredie a krásne výhľady za tú námahu určite stoja. Po absolvovaní okruhu si môžete v Limbachu vychutnať pohárik dobrého vínka. Ste predsa vo vychírenej vinárskej oblasti! Vínku a bicyklom zdar, vidíme sa nabudúce...

 

 

Mapa trasy a profil:

mapaprofil

 

Odkaz na GPX súbor trasy: http://www.cykloserver.cz/tipy-na-vylety/detail/?d=149788

Fotky nájdete ako vždy v galérii - TU