Malokarpatská vínna cesta
Malokarpatský región je úzko spätý s vinárstvom už vyše 2000 rokov. Rozprestiera sa od Bratislavy až po Horné Orešany. Patrí medzi najväčšie vinárske regióny na Slovensku. Vinič sa na slnečných svahoch Malých Karpát pestuje už vyše dvoch tisícročí. Z bielych odrôd dominuje Veltlínske zelené, Silvánske zelené, Rizling vlašský, Dievčie hrozno, Rulandské biele a Müller-Thurgau, z modrých odrôd Frankovka modrá, Svätovavrinecké a Cabernet Sauvignon. Neopakovateľný buket preslávil malokarpatskú vinnú révu ďaleko za hranicami regiónu. Kraj viníc prospieva i dnes s delikátnymi vínami svetovej úrovne. Najvýznamnejší slovenský vinohradnícky región spája najlepších producentov vína v združení Malokarpatská vínna cesta. Vďaka nemu Bratislavský kraj aktívne žije vínom – septembrové malokarpatské vinobranie sa stalo pojmom po celej krajine, podobne aj deň otvorených pivníc v novembri v znamení sv. Martina a v máji v znamení sv. Urbana, patróna vinárov.
Malokarpatská vinárska oblasť, nachádzajúca sa na juhozápade Slovenska sa delí na tri podoblasti - Vinohrady Záhoria, Malokarpatské vinohrady a vinohrady severného výbežku Malých Karpát.
Veď poďme sa previezť...
S Jankou som sa už dlho chcela previezť na bicykli a dnes sme konečne plány naplnili.
Vzhľadom na jej problémy s ramenom sme vylúčili terén a tak som opäť vyvetrala moju cestnú Meridu. V nedeľu večer som si ľahla do postele a otvorila mapy, aby som vybrala nejaký nie moc dlhý okruh v okolí obce Blatné,ktorá bude naším východzím bodom. Verili by ste, že okolité obce niesú nijak prepojené cestami? Žasnem... Nakoniec som vytvorila najkratší možný okruh a spokojne išla spať.
Ráno po raňajkách som zbalila bicykel do kufra a išla vyzdvihnúť Janku. Odviezli sme sa do Blatného, kde prebehli posledné prípravy.
Obec Blatné, dodnes často známa aj pod názvom Šarfia je malebná dedinka v okrese Senec, ktorá má v súčastnosti necelých 1800 obyvateľov. Prvý krát sa spomína už v roku 1245. V obci sa zachoval pôvodne gotický kostol z roku 1390,ktorý bol neskôr barokovo prestavaný. Pri kostole sa nachádza aj jaskyňa Lurdskej Panny Márie, postavená a vysvätená v rokoch 1939-1940.
Naša trasa začína pred kostolom odkiaľ zamierime hore po ulici Šarfická a neskôr Šenkvická von z obce. Po štátnej, nie moc frekventovanej ceste prídeme po chvíli do Šenkvíc.
Obec Šenkvice nachádzajúca sa v Malokarpatskom regióne priam dýcha vinárstvom. Vznikla v roku 1964 zlúčením Malých a Veľkých Čaníkoviec. Nachádza sa tu niekoľko zaujímavostí. Jednou z nich je rímskokatolícky kostol Svätej Anny z roku 1584.
Naša cesta vedie stále po hlavnej ceste a vychutnávame si príjemný zjazd. A vychutnávame si ho až natoľko, že zabudneme odbočiť. Zastavujeme a vraciame sa cca 200 metrov späť. Aby sa to nestalo aj vám, tak pred Obecným múzeom odbočte vpravo na ulicu Jánska. Prechádzame ponad Stoličný potok, o chvíľu popod železničnú trať a hneď za podjazdom odbočíme prudko vľavo. Dostaneme sa k vlakovej stanici, kde stojíme a kontrolujeme mapu. Po doplnení tekutín pokračujeme popri železničnej trati asi 300 metrov a na križovatke ciest odbáčame vpravo na Višutskú cestu. Po chvíli opúšťame Šenkvice a peknou nie veľmi frekventovanou cestou pokračujeme mierne do kopca. Po obidvoch stranách cesty sa tiahnu nekonečné vinice, vľavo navyše doplnené výhľadom na neďaleké Malé Karpaty. Táto cesta nás bezpečne dovedie až do ďalšej vinárskej obce - Vištuk.
Vištuk je z dnes navštívených dedín najstarší. Prvá písomná zmienka je z roku 1244. Je však nevyhnutnosťou uviesť, že tento rok nepoukazuje na vznik obce. Je teda pravdepodobné, že pred vyhotovením listiny Vištuk existoval už veľmi dlhú dobu. V tejto listine sa Vištuk spomína ako Vyscha. Je to prvé známe pomenovanie tejto obce. Najvýznamnejšie pamiatky sú kostol a kaplnka. Rímskokatolícky farský kostol Najsvätejšej Trojice bol postavený v rokoch 1797 - 1800 a z konca 19. storočia je aj Kaplnka svätej Anny (postavená na mieste starého kostolíka, ktorý bol zasvätený svätému Egídiovi).
Sme v polovici a je čas na osvieženie. Na križovatke odbáčame vľavo a zastavujeme sa na dobre vychladenú kofolu v reštaurácii Na Majeri. Zaslúžený oddych padol vhod a my pokračujeme v našej ceste. Vrátime sa na križovatku a prejdeme ju priamo. Prichádza posledný kopček, pokračujeme po ulici Hlavná a zanechávame za sebou Vištuk.
Štátnou cestou v krásnom prostredí si spokojne šľapem do pedálov, keď tu zrazu pri mne spomalí obiehajúce auto. Teta stiahne okienko a oznámi mi, že "asi vám vzadu spadla dcéra z bicykla...". Že kto?? :D Zastavím, otočím sa a vraciam sa. To už "dcéra" stojí na nohách s pár odreninami. Poučenie? Netelefonujte za jazdy a nášlapné pedále si nastavte tak, aby ste vedeli včas vytiahnuť nohu. Všetko v poriadku, pokračujeme. Odbáčame vpravo a prichádzame do Báhoňa.
Najstaršia písomná zmienka o obci (villa Bahun) pochádza z roku 1244, počiatky osídlenia však siahajú až do mladšej doby kamennej, čo dokazujú nálezy neolitného sídliska - volútovej a lengyelskej kultúry, rímsko-barbarského a slovanského sídliska i pohrebiska z doby veľkomoravskej. Kostol sv. Františka z Assisi postavil v rokoch 1914 – 1921 arch. M. Harminec. V obci sa zachovali dve kaplnky, tri sakrálne prícestné sochy a dva kríže z r. 1874 a 1906. V strede obce je pomník padlým v prvej a druhej svetovej vojne.
Cez Báhoň prejdeme bez zastavenia stále po hlavnej a ocitáme sa razom v obci Kaplná,ktorá je poslednou v našej ceste.
Táto obec má počiatky totožné s predchádzajúcimi dvoma. V obci sa nachádza kostol, ktorý stojí za návštevu. Románsko-gotický Kostol sv. Alžbety z 13.storočia, pomerne veľká, pôvodne dvojvežová tehlová stavba je neprehliadnuteľná.
Práve na križovatke pri kostole odbáčame vpravo na cestu 61,ktorá spája Kaplnú s obcou Blatné. Je to veľmi frekventovaná cesta a preto buďte na tomto úseku ostražitý!
Po pár kilometroch sa ocitáme v Blatnom a po pravej strane sa pred nami týči kostol, pri ktorom sme okruh začali a aj končíme.
Na záver...
Celý okruh vedie po asfaltových cestách s nie veľmi frekventovanou premávkou, až na záverečný úsek Kaplná - Blatné. Ak by ste sa tomuto úseku chceli vyhnúť, môžte na križovatke pred kostolom pokračovať rovno do obce Čataj. Tu cca v strede obce odbočíte vpravo na ulicu Potočná, ktorá vás privedie do Blatného len kúsok od kostola. Okruh si tak predĺžite o cca 4 kilometre.
Okruh je najvhodnejší pre cestné bicykle a nieje veľmi náročný, aj napriek stúpaniam v prvej polovici po Vištuk. Trošku zdatnejší cyklisti nebudú mať problém. A ak máte čas, určite sa v spomínaných obciach zastavte na pohárik dobrého Malokarpatského vínka.
Odkaz na GPX súbor trasy:
http://www.cykloserver.cz/tipy-na-vylety/detail/?d=234139
Zdroj: www.wikipedia.sk